Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Jezus. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Jezus. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 17 marca 2013

Mt 27,50-53 Spory problem z "podniesionymi" etc.

 Na początek wersety wymienione w temacie w różnych przekładach,wraz z moimi pogrubieniami:
Mt 27:50-53
50. A Jezus raz jeszcze zawołał donośnym głosem i wyzionął ducha.
51. A oto zasłona przybytku rozdarła się na dwoje z góry na dół; ziemia zadrżała i skały zaczęły pękać.
52. Groby się otworzyły i wiele ciał Świętych, którzy umarli, powstało.
53. I wyszedłszy z grobów po Jego zmartwychwstaniu, weszli oni do Miasta Świętego i ukazali się wielu.
(BT)
Mat. 27:50-53
50. Ale Jezus znowu zawołał donośnym głosem i oddał ducha.
51. I oto zasłona świątyni rozdarła się na dwoje, od góry do dołu, i ziemia się zatrzęsła, i skały popękały,
52. I groby się otworzyły, i wiele ciał świętych, którzy zasnęli, zostało wzbudzonych;
53. I wyszli z grobów po jego zmartwychwstaniu, i weszli do świętego miasta, i ukazali się wielu.
(BW)
Mat. 27:50-53
50. Ale Jezus zawoławszy po wtóre głosem wielkim, oddał ducha.
51. A oto zasłona kościelna rozerwała się na dwoje od wierzchu aż do dołu, i trzęsła się ziemia, a skały się rozpadały.
52. I groby się otwierały, a wiele ciał świętych, którzy byli zasnęli, powstało:
53. A wyszedłszy z grobów po zmartwychwstaniu jego, weszli do miasta świętego, i pokazali się wielom.
(BG) 
Mat. 27:50-53
50.Jezus ponownie zawołał donośnym głosem i oddał ducha.
51.I oto zasłona sanktuarium rozdarła się na dwoje z góry na dół, i ziemia się zatrzęsła, i masywy skalne popękały. 
52.I pootwierały się grobowce pamięci, i wiele ciał świętych, którzy zasnęli, zostało podniesionych 
53.(a osoby, które wychodziły spomiędzy grobowców pamięci po jego wskrzeszeniu, weszły do świętego miasta) i stało się widocznych dla wielu ludzi.
(NŚ)
(Interlinia Vocatio)


Z pozoru proste wersety mówiące o tym,że: "Groby zostały otwarte a ludzie ozyli i tak samo jak Jezus weszli do Nieba i ukazali sie aniołom Bogu itp."*
Takie jest przynajmniej podejście niektórych[większości] ludzi czytających te słowa.Umarli zmartwychwstają,wchodzą do nieba i ukazują się wielu...nic bardziej mylnego,wypaczona nauka niezgodna z całością Pisma,która jest dziś propagowana przez wiele serwisów internetowych o tematyce religijnej.

Słowa: ἠγέρθησαν oznacza : wstać,powstać-nie oznacza ZMARTWYCHWSTAĆ. Mateusz nie powiedział, że to oni się podnieśli,powiedział,że podniosły się ich ciała.
Trzęsienie ziemi w czasie śmierci Jezusa pootwierało grobowce i wyrzuciło martwe ciała na powierzchnię. 
Co ciekawe w wersecie 53 mamy do czynienia z przyimkiem 'ek'. Większość polskich przekładów tendencyjnie przyimek ten oddaje na 'z' ale ma on wiele więcej[odpowiednich do odpowiedniej sytuacji znaczeń] mianowicie: "spośród";"spomiędzy" Jest to tłumaczenie przyimka 'ek' zgodne z system  STRONGA.
Przykładem potwierdzającym niech będzie katolicki przekład:
Kol 1:18
18.
I On jest Głową Ciała - Kościoła. On jest Początkiem, Pierworodnym spośród umarłych, aby sam zyskał pierwszeństwo we wszystkim.
(BT) [Kol 1:18 εκ των νεκρων "spośród"]
Zatem ci którzy zobaczyli powyrzucane ciał umarłych mogli wyjść spośród grobów i o tym wydarzeniu opowiedzieć innym osobom . Faktem jest też to że kiedy jest mowa o zmartwychwstaniu żaden z apostołów ani razu nie wspomniał jakoby z chwilą śmierci Pana Jezusa niektóre osoby zmartwychwstały czy poszły gdzieś do nieba.

Nasuwać sie może jednak pytanie-KTO MIESZKA MIĘDZY GROBAMI?
Byli to trędowaci lub opętani,[możliwe,że nawet stąd wzięła się tradycja noszenia jedzenia na groby {?}]
Przykładem może być też tydzień Miriam poza obozem,która zapewne też była dokarmiana przez Aarona...
Ktoś zaraz podważy i powie"ale dlaczego Oni nie weszli od razu do miasta by o tym opowiedzieć?" "dlaczego tak długo zwlekali?"- ponieważ bramy miasta w czasie nowiu i szabatu były zamykane
Ne 13:19...21
19. I wydałem rozkaz: Skoro przed szabatem mrok pokryje bramy Jerozolimy, wrota zostaną zamknięte. I drugi rozkaz: Nie zostaną one otwarte, aż dopiero po szabacie. Następnie niektórych z moich sług postawiłem przy bramach z dalszym rozkazem: Żaden ładunek nie przedostanie się w dzień szabatu.
21.Wówczas ich ostrzegłem i powiedziałem: Czemu nocujecie przed murem? Jeśli jeszcze raz to zrobicie, podniosę na was rękę. Odtąd w szabat nie przychodzili.
(BT)
Zaraz ktoś powie"Ale tam jest o świętym mieście,czyli niebie" To Ja zapytam-"Czy nie wierzysz,że to Jerozolima jest świętym miastem,o którym Biblia niejednokrotnie mówiła w ten sposób ?"

Jeśli przyjdą mi na myśl jeszcze jakieś przemyślenia względem tych słów uczynię edycję.

* Barcia,dziękuję za udział w badaniach ;)



wtorek, 18 września 2012

Ezechiela 28:14 --- Kim był w niebie diabeł

  Zawsze byłem ciekawy kim był Szatan przed wyrzuceniem z nieba? Aniołem,Istotą duchową innego rodzaju,bogiem,a może od razu diabłem ? 

Nie tak dawno temu zwróciłem uwagę na tekst z Ezechiela 28:14

Ez 28:14
14. Jako wielkiego cheruba opiekunem ustanowiłem cię na świętej górze Bożej, chadzałeś pośród błyszczących kamieni.
(BT)

Ezech. 28:14
14. Obok cheruba, który bronił wstępu, postawiłem cię; byłeś na świętej górze Bożej, przechadzałeś się pośród kamieni ognistych.
(BW)

Ezech. 28:14
14. Tyś był Cherubinem pomazanym, nakrywającym; Jam cię wystawił, byłeś na górze Bożej świętej, w pośród kamienia ognistego przechadzałeś się,
(BG)

Ezech. 28:14
Tyś jest namaszczonym cherubem, który okrywa, i ja cię ustanowiłem. Byłeś na świętej górze Bożej. Przechadzałeś się pośród ognistych kamieni.
(PNŚ)

Ezech. 28:14
Umieściłem cię z opiekuńczym cherubem na górze świętej Pana Boga, i chadzałeś bezpiecznie wśród żarzących się węgli.
(BWP)
  

  Niestety różne przekłady różnie tłumaczą. BG,PNŚ,BT mówią,że diabeł był Cherubem a BW i BWP mówią,że tylko obok,lub z Cherubem został umiejscowiony ? Jak to jest z punktu widzenia gramatycznego ?
Zajrzałem do Interlinii i znalazłem tam dosłowne tłumaczenie tego tekstu,oto one:

Ezech. 28:14
Ty Cherubem(byłeś) namaszczonym osłoniętym(...)
(Interlinia Vocatio) 


  Z tekstu hebrajskiego jednoznacznie można stwierdzić,że wyrażenie "Ty Cherubem(byłeś)..." odnosi się do diabła. Nie ma nigdzie wyrażeń typu "obok" "z" "przed"


  Teraz nasuwa się pytanie,kim byli Cherubowie ? : Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie należy prześledzić choć kilka wersetów z tym biblijnym określeniem.
1 Moj. 3:24
24.
I tak wygnał człowieka, a na wschód od ogrodu Eden umieścił cheruby i płomienisty miecz wirujący, aby strzegły drogi do drzewa życia.
(BW)
Cherubowie jako strzegący drogi do drzewa życia.

2 Moj. 25:18
18.
Zrobisz też dwa cheruby z litego złota, zrobisz je na obu krawędziach wieka.
(BW)

 Cherubowie jako ozdoby/wyobrażenie przybytku.

Ps. 80:2
2.
Pasterzu Izraela, słuchaj! Ty, który prowadzisz Józefa jak trzodę, Który zasiadasz na cherubach, Ukaż się w chwale!
(BW)

Ps. 99:1
1. Pan jest królem, drżą ludy, Siedzi na cherubach,
ziemia się chwieje
(BW)
 

Cherubowie jako Tron Boży ? Bądź jako Ci,którzy chronią Boga ?

 Słowo "Cherub"[hebr. keruwím] pojawia się w Biblii 92 razy. Z tych wersetów mozna wyciągnąć nastepujące wnioski:
-Miały skrzydła 
-Były wysokie
-1Kn 28:18 uzmysławia nam,że są wyobrażeniem Rydwanu Boga.
"i na ołtarz kadzielny rafinowane złoto według wagi, i na wyobrażenie rydwanu, mianowicie złote cheruby, by miały rozpostarte skrzydła i osłaniały Arkę Przymierza Jehowy"
-Są sługami Boga/ciągle Mu usługują
Możemy dojść do wniosku,że Cherub to Anioł Usługujący,najwyższy urzędem.
 

wtorek, 28 sierpnia 2012

Czy Adam był pierwszym człowiekiem ?

    Zawsze uważałem,że Biblia nie mówi nic o ewolucji,praludziach itd. Zacząłem czytać Biblie od początku i zwróciłem uwagę na takie słowa:

1 Moj. 4:14-15
14.
Oto dziś wypędzasz mnie z tej ziemi i muszę ukryć się przed obliczem twoim. Będę tułaczem i wędrowcem na ziemi, a każdy, kto mnie spotka, zabije mnie.
15. I rzekł Pan do niego: Nie! Ktokolwiek by zabił Kaina, siedmiokrotną pomstę poniesie. Położył też Pan na Kainie znak, aby go nikt nie zabijał, kto go spotka.
(BW) 


To jest wręcz niemożliwe ! Znam rodowód ludzi i Przed Kainem byli tylko i wyłącznie jego rodzice no i brat,który został przez Kaina zabity.Tak więc nasuwa mi się pytanie kto mógłby zabić Kaina ? Kto Go mógł spotkać skoro nikogo innego nie było ?
 
Też myślę nad tymi słowami bo one wyjaśniają to o czym myślę teraz:
1 Moj. 1:2-4
2.
A ziemia była pustkowiem i chaosem; ciemność była nad otchłanią, a Duch Boży unosił się nad powierzchnią wód.
3. I rzekł Bóg: Niech stanie się światłość. I stała się światłość.
4. I widział Bóg, że światłość była dobra. Oddzielił tedy Bóg światłość od ciemności.
(BW)

*Czy słowa z II wersetu a I rozdziału ksiegi rodzaju o CHAOSIE mozna potraktowac troche inaczej niż zawsze sie to traktuje ? Czyli uznać ziemie wtedy za bezład i nawet za to,że wtedy żyli już jacyś ludzie ale prehistoryczni?

*Dalej czytamy o światłości,może światłość to nowa rasa ludzka,ludzie na wzór Boży,kochający i posiadający wolną wolę?

*W 4 wersecie pisze,że Bóg oddzielił światłość od ciemności,czy Bóg nie mógł odgrodzić raju/ogrodu od ziemi gdzie nie było Bożego porządku


 Kolejny ciekawy werset:
1 Moj. 4:16-17
16. I odszedł Kain sprzed oblicza Pana, i zamieszkał w ziemi Nod, na wschód od Edenu.
17. I obcował Kain z żoną swoją, a ta poczęła i urodziła Henocha. Potem zbudował miasto i nazwał je imieniem syna swego: Henoch.
(BW)
 

Jak mógł obcować ze swoją żoną,skoro poza nim i Jego rodzicami nie było żadnych ludzi
Po co więc zbudował miasto skoro było tak mało ludzi ? Miasta buduje się dla wielu ludzi nie dla pojedynczych jednostek.Użyte tu słowo miasto nie oznacza domu jak niektórym się wydaje.

Tutaj nasuwa się pytanie do wersetu:
Judy 1:14
14. O nich też prorokował Henoch, siódmy potomek po Adamie,
mówiąc: Oto przyszedł Pan z tysiącami swoich świętych,
(BW)

Ludzie,którzy nie uznają możliwości,że przed Adamem żyli ludzie mówią,że tu przecież Henoch jest siódmym po Adamie czyli pomiędzy Kainem i Ablem albo po nich musiał się ktoś jeszcze narodzić i kobieta,która się wtedy narodziła została żoną Kaina

 To teraz popatrzmy:
1 Moj. 4:18
18.
A Henochowi urodził się Irad. Irad zaś zrodził Mechujaela, a Mechujael zrodził Metuszaela, a Metuszael zrodził Lamecha.
(BW)



1 Moj. 5:15;17-19
15. Mahalalel żył sześćdziesiąt pięć lat i zrodził Jereda.
(...)
17. Mahalalel przeżył osiemset dziewięćdziesiąt pięć lat i umarł.
18. Jered żył sto sześćdziesiąt dwa lata i zrodził Henocha.
19. Po zrodzeniu Henocha żył Jered osiemset lat i zrodził synów i córki.
(BW)

Jesli weźmiemy,że po Adamie i Ewie narodzili się Kain i Abel a potem nie rodziły sie kobiety z Adama i Ewy przez pewien czas to dostrzegamy ciekawa zbieżność,że Henoch,którego zrodził Jered jest siódmym potomkiem po Adamie !
Ponieważ:
Kolejność wskazuje następująco:
Adam[1]-->Kain,[2]-->Henoch[3]-->Irad[4]-->Mechejael[5]-->Jared[6]-->Henoch[7]
 

Bardzo ciekawe są też wersety:
1 Moj. 2:15
15.
I wziął Pan Bóg człowieka i osadził go w ogrodzie Eden, aby go uprawiał i strzegł.
(BW) 


Po co strzegł ogrodu i przed czym ? Skoro nikogo tam nie było ?

 
2 Piotr. 2:12
12. Lecz oni, jak nierozumne zwierzęta, które z natury są po to, by je łapano i zabijano, bluźnią temu, czego nie znają; toteż zginą jak one

(BW) 

Skoro poprzedni ludzie byli jak zwierzęta[przypuśćmy tak] to Jezus za nich życia oddawac nie musiał bo byli nierozumni i nie mieli wolnej woli, Jezus nie umarł za zwierzęta .

Pytanie nasuwa się też do słów:
1 Kor. 15:45
45.
Tak też napisano: Pierwszy człowiek Adam stał się istotą żywą, ostatni Adam stał się duchem ożywiającym.
(BW)

Wiemy,że Adam był pierwszym doskonałym człowiekiem a Jezus ostatnim doskonałym człowiekiem Wiemy jednak,że po Jezusie rodzili się niedoskonali ludzie,dlaczego więc nie uznać za prawdopodobne,że przed Adamem nie rodzili sie ludzie niedoskonali ?


---------------------------------------------
Nie chce tu uchodzić za propagatora ewolucjonizmu bo w takowy jak sie opisuje to ja nie wierzę po prostu szukam odpowiedzi na to co się znajduje np w muzeach a co nie współgra z Biblią ani Biblia z tymi odkryciami.Jak się wybierze albo Biblie albo te odkrycia to trzeba odrzucić jedno albo drugie,bądź je ze sobą pogodzić ja próbuje pogodzić. Ja na dzień dzisiejszy widzę tą kwestię tak i wreszcie nie muszę mówić,że kości dinozaurów czy praludzi to dzieła demonów by zwieść i odciągnąć ludzi od Boga


sobota, 28 lipca 2012

Elohim- Czy potwierdza istnienie Trójcy ?

Bardzo wielu Chrześcijan wierzy w Trójcę[chrześcijański dogmat stwierdzający, że Bóg jest Bogiem Troistym, istniejącym jako trzy Osoby - po grecku hypostazy - pozostając jednocześnie jednym Bytem.{źródło-wikipedia}] Czyli w Boga w trzech osobach.Chrześcijanie Ci wierzą,że Bogiem jest JHWH,Jezus i Duch Święty ale nie,że każdy z osobna jest innym Bogiem,są jednym i tym samym Bogiem.

Na potwierdzenie swoich nauk podają np twierdzenie,że elohim[rzeczownik w l.mn po hebrajsku bogowie]odnosi się do trójcy ponieważ jest w liczbie mnogiej,a wierzymy w jednego Boga.

Każdy kto zna zasady gramatyki polskiej wie,że są pewne reguły decydujące o tym czy dane słowo jest w l.mn czy l.poj.

Dajmy przykład:

l.poj
Biblia [rzeczownik w l.poj] jest [czasownik w l.poj] wspaniała [przymiotnik w l.poj]
Liczba w jakiej występuje rzeczownik decyduje o tym w jakiej liczbie będzie czasownik i przymiotnik.
l.mn
listy [rzeczownik w l.mn] są [czasownik w l.mn] wspaniałe [przymiotnik w l.mn]

Jak widzimy o liczbie czasownika i przymiotnika decyduje liczba rzeczownika,do którego one się odnoszą.
Tak więc prześledźmy w jaki sposób używane są liczby do elohim,który odnosi się do Boga JHWH, a jak do bożków czy bóstw innych religii

Ps. 7:10
10.
Niechże skończy się zło bezbożnych! Utwierdź sprawiedliwego, Który badasz serca i nerki, Boże sprawiedliwy.
(BW)

Pogrubiona fraza 'Boże sprawiedliwy' to hebrajskie 'elohim tsadik'  אֱלֹהִים צַדִּיק
skoro elohim to liczba mnoga to reguła powinna być taka,że przymiotnik powinien być w l.mn a jest odwrotnie odnajdujemy tu słowo tsadik [w l.poj] a nie tsadikim [w l.mn]
 Przymiotnik w liczbie pojedynczej dowodzi, że Elohim oznacza pojedynczego Boga, pomimo że jego końcówka -im jest liczbą mnogą. 


1 Moj. 1:1
1.
Na początku stworzył Bóg niebo i ziemię.
(BW)

Podobna sytuacja,śmowa tu o Jedynym Bogu a jednak użyte słowo to elohim czyli bogowie.
czasownik powinien być w l.mn bar’u wiemy,że jest użyty jednak w l.poj bar'a

Aaron Ember napisał: "Za tym, że język ST całkowicie odrzuca myśl, jakoby (...) [’Elohím] (w odniesieniu do Boga Izraela) określało więcej niż jedną osobę, przemawia przede wszystkim okoliczność, iż słowo to prawie zawsze łączy się z orzeczeniem czasownikowym w liczbie pojedynczej,[gdy mowa o jednym Bogu prawdziwym] a także jest określane przymiotnikiem w liczbie pojedynczej. (...) [’Elohím] należy raczej rozumieć jako wzmocnioną liczbę mnogą wskazującą na wielkość i majestat, odpowiednik określenia Wielki Bóg. Tytuł ’Elohim w liczbie mnogiej występuje w opisie o stwarzaniu 35 razy, ale czasownik opisujący, co On robił lub mówił, zawsze jest w liczbie pojedynczej (Rdz 1:1 do 2:4). 

 Świadczy to o tym,że elohim w odniesieniu do prawdziwego Boga nigdy nie oznacza jego mnogości a podkreśla Jego majestat 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Gdy czytamy o elohim w odniesieniu do wielu bogów to zauważamy zasadność reguły mówiącej,że liczba rzeczownika decyduje o liczbie w jakiej występuje czasownik i przymiotnik.
2 Moj. 32:4
4.
I przyjął je z ich rąk, i ulał z tego w formie z gliny posąg cielca. Wtedy oni rzekli: To są bogowie twoi, Izraelu, którzy cię wyprowadzili z ziemi egipskiej.
(BW)

Prześledźmy teraz w jakiej liczbie użyte są:
-Rzeczownik
-Czasownik
-Przymiotnik
2 Król. 5:17
17.
Naaman więc rzekł: Jeżeli nie, to niech dadzą twemu słudze tyle ziemi, ile udźwignie para mułów, gdyż sługa twój nie będzie już składał ofiar całopalnych ani krwawych innym bogom, jak tylko Panu.
(BW)


  Akurat tu nie ma czasownika odnoszącego się do bogów ale jest rzeczownik [bogom] i przymiotnik[innym]

  Przymiotnik [innym]'herim' אֲחֵרִ֔ים {występujący w l.mn} jest uwarunkowany od liczby Rzeczownika [bogom]'elohim' לֵאלֹהִ֣ים  {występującego w l.mn}
Stwierdzić należy,że elohim w odniesieniu do Boga Prawdziwego nie potwierdza Jego mnogośi a już tym bardziej istnienia Trójcy.

piątek, 27 lipca 2012

Filipian 2:6-7 'Morfe' czy odnosi się do Natury ?


Zacznę od podania tego tekstu z dostępnych przekładów polskich i interlinii.Potem napiszę dlaczego ten właśnie werset biorę dziś na"warsztat"

Filip. 2:6-7
6. Który, będąc w kształcie Bożym, nie poczytał sobie tego za drapiestwo równym być Bogu,
7. Ale wyniszczył samego siebie, przyjąwszy kształt niewolnika, stawszy się podobny ludziom;
(BG)
Filip. 2:6-7
6. Który chociaż był w postaci Bożej, nie upierał się zachłannie przy tym, aby być równym Bogu,
7. Lecz wyparł się samego siebie, przyjął postać sługi i stał się podobny ludziom; a okazawszy się z postawy człowiekiem,
(BW)
Flp 2:6-7
6. On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem,
7. lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka,
(BT)

Phi 2:6-7   
6. który będąc w postaci Bożej, nie poczytywał sobie za zdobycz bycia równym Bogu, 
7. lecz wyrzekł się siebie, przyjął postać sługi i stał się podobny ludziom; a gdy znalazł się w stanie człowieczym,
(PD)
Phi 2:6-7 

6. On to, bytując w postaci Bożej, nie obstawał nieugięcie przy tym, by trwać w równości z Bogiem,  
7. a raczej wyniszczył siebie i przyjął postać sługi, stając się podobnym do człowieka. A gdy zjawił się w ludzkiej postaci,
(Kow)
Phi 2:6-7 
6. który chociaż istniał w postaci Bożej, nie brał pod uwagę zagarnięcia, mianowicie tego, żeby być równym Bogu.  
7. Przeciwnie, ogołocił samego siebie i przybrał postać niewolnika, i stał się podobnym do ludzi
 (NŚ)

Interlinearny przekład "Vocatio" 
Filip 2:6-7

  Przede wszystkim należy zacząć od tego,że werset ten jest bardzo często stosowany przez zwolenników nauki mówiącej,że Jezus to Bóg Wszechmocny podczas dyskusji.
W Podanych wersetach Jezus się zmienia, przyjmuje kształt sługi/niewolnika rezygnując z kształtu/postaci bożej.Jak wiemy Bóg się nie zmienia jak mówi księga Malachiasza

Mal. 3:6
6.
Zaiste Ja, Pan,
nie zmieniam się, lecz i wy nie przestaliście być synami Jakuba.
(BW)



"Będąc w postaci Bożej" Czytając Pismo bez problemu dochodzimy do tego co znaczą te słowa[bynajmniej nie to,że Jezus jest Bogiem Wszechmocnym] Jak wiemy pierwsi ludzie zostali stworzeni na "podobieństwo" Boga.Można więc powiedzieć,że byli w "Postaci Bożej" ponieważ posiadali wolną wolę i byli bezgrzeszni tak jak sam Bóg.

1 Moj. 1:26
26.
Potem rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na obraz nasz, podobnego do nas i niech panuje nad rybami morskimi i nad ptactwem niebios, i nad bydłem, i nad całą ziemią, i nad wszelkim płazem pełzającym po ziemi.
(BW)

Sam Jezus jest porównany z pierwszym człowiekiem,jest nazwany drugim Adamem.Zarówno Jezus jak i Adam byli w postaci Bożej Jednak była pomiędzy nimi jedna zasadnicza różnica-Jezus pochodził z nieba a Adam z ziemi

1 Kor. 15:47
47.
Pierwszy człowiek jest z prochu ziemi, ziemski; drugi człowiek jest z nieba.
(BW)



Wersety te [Filipian 2:6-7] przeczą nauce katolickiej jakoby Jezus był zarówno człowiekiem jak i Bogiem.
Jezus już wcześniej był w postaci Bożej:
-Przed narodzeniem z Marii jako "Słowo-Logos"
-Po narodzeniu za sprawą Ducha Świętego "Słowo ciałem się stało"


Słowa "
nie brał pod uwagę zagarnięcia, mianowicie tego, żeby być równym Bogu. "
Pokazują nam mądrość Jezusa,który nie dał się zwieść jak Adam i Ewa "i będziecie jak Bóg, znający dobro i zło." 
W przeciwieństwie do Jezusa, który "
Uniżył samego siebie i był posłuszny aż do śmierci i to śmierci krzyżowej "



*Teraz wyjaśnię dlaczego w przekładzie interlinearnym podkreśliłem Słowa

µορφ [morphēn]substantivum, dativus femininum singularis – rzeczownik od: μορφ, forma, postać, kształt, wygląd, zewnętrzny wygląd, sposób ukazywania się; wdzięk; 
θεο [theou]– substantivum, genetivus masculinum singularis – rzeczownik od: θεός, bóg, Bóg; 
δολου [doulou]substantivum, genetivus masculinum singularis – rzeczownik od: δολος, sługa, niewolnik, poddany



 
µορφ [morphēn] To synonim "Obrazu Bożego" dowodem na to są słowa z Ewangelii Marka 16:12

Mar. 16:12
12. A potem ukazał się "w innej postaci""εν ετερα μορφη"dwom z nich, gdy szli do wsi.
(BW)


Jezus po zmartwychwstaniu ukazuje się dwóm uczniom w innej postaci[morfe] Czy to oznacza,że zmienił w tym momencie swoją naturę na inną ? Raczej Nie a nawet na pewno nie zmienił swojej natury. Jeśli ktoś uważa,że μορφη odnosi się do zmiany natury[tak jak głoszą to Katolicy i zwolennicy tej nauki w Filipian 2:6-7] to jaką naturę przyjął Jezus już w dawno zmienionym ciele po zmartwychwstaniu ?



Przyjrzyjmy się teraz wersetowi z Izajasza


Izaj. 44:13
13.
Snycerz rozciąga sznur, kreśli zarysy czerwonym ołówkiem, wycina go dłutem, wymierza go cyrklem i wykonuje go na podobieństwo człowieka, jako piękną postać ludzką, która ma być ustawiona w domu.
(BW) 

 Izaj 44:13 τκτων ξλον στησεν ατ ν μτρ κα ν κλλ ρρθμισεν ατ, ποησεν ατ ς μορφν νδρς κα ς ραιτητα νθρπου στσαι ατ ν οκῳ [sept]


Kolejny raz pojawia się słowo μορφν według zwolenników nauki o Jezusie[Bogu wszechmocnym,Bogo-człowieku z Filipian 2:6-7] drewniany bożek powinien mieć naturę człowieka ma on jednak tylko kształt ,wygląd podobny do człowieka.Nie posiada jednak Jego natury.


Izaj. 52:14
14.
Jak wielu się przeraziło na jego widok - tak zeszpecony, niepodobny do ludzkiego był jego wygląd, a jego postać nie taka jak synów ludzkich,
(BW)
 

Werset ten jak i 44:13 ukazują nam nie tyle naturę co wygląd,zewnętrzny kształt 

Morfe Boga - z Filipian 2:6-7 oznacza, ze Jezus wyrażał podobieństwo Boga, nie,że miał jego wrodzoną naturę, przecież w tekście jest tez użyte wyrażenie "
kształt/postać sługi" 
Nie wiem jak Wy ale ja nie spotkałem się jeszcze z nauką,która by głosiła,że Jezus ma naturę sługi.Spotkałem się za to i to w Biblii z nauką,że przejawiał zachowanie sługi


 Na koniec 
**"CIEKAWOSTKA"
                                          i
 
  ***                      "NIEDORZECZNOŚĆ"

   

   **[ciekawostka]  Gdyby Paweł w swoim liście do Filipian chciał powiedzieć,że Jezus miał Bożą naturę,nie użyłby słowa
μορφν a słowa
θεότης -Teotes - natura


***[niedorzeczność] 
 2 Tym. 3:5
5.
Którzy mają kształt pobożności, ale się skutku jej zaparli; i tych się chroń.
(BG)
Przyjmując naukę,że kształt [morfe] oddaje naturę musimy przyjąć,że ludzie Ci mają naturę
pobożności,nie są ludźmi,bogami,aniołami a pobożnościami.

niedziela, 15 lipca 2012

El Gibbor

 Od zawsze mnie ciekawiło to sformułowanie "El Gibbor" bo spotkałem sie przede wszystkim z tłumaczeniem "Bóg mocny"

Izaj. 9:6
6.
Albowiem dziecię narodziło się nam, a syn dany jest nam; i będzie panowanie na ramieniu jego, a nazwią imię jego: Dziwny, Radny, Bóg mocny, Ojciec wieczności, Książę pokoju;
(BG)

To był w jakiś sposób dla mnie problem ale dziś czytając interlinie natknąłem się na coś [dla mnie] niesamowitego.
Takie samo wyrażenie tylko odnośnie ludzi [w liczbie mnogiej] znajduje się w Księdze Ezechiela 32:21
Ezech. 32:21
21.
Mówić do niego będą najmocniejsi z mocarzów z pośrodku grobu z pomocnikami jego, którzy tam zstąpiwszy, leżą z nieobrzezańcami pobitymi mieczem.
(BG)
Ezech. 32:21
21.
I odezwą się do niego z krainy umarłych najwięksi bohaterowie: Zejdźcie, ty i twoi pomocnicy, i leżcie wśród nieobrzezanych, pobitych mieczem.
(BW)
Ez 32:21
21.
Wtedy powiedzą do niego mocarni bohaterowie ze środka Szeolu: razem ze swymi pomocnikami zstępują do dołu i będą leżeć wśród nieobrzezanych, razem z tymi, których miecz pobije.
(BT)


Teraz interlinia tych dwóch miejsc
Księga Ezechiela
Księga Izajasza
 
  Dlaczego w Ezechiela nie przetłumaczono tego zwrotu w liczbie mnogiej na "Mocni Bogowie" skoro w Izajasza tak się tłumaczy ?
Albo,dlaczego w Izajasza nie powiedziano o Jezusie "Najmocniejszy z Mocarzy" "Największy Bohater" "Mocarny Bohater" ?
   Jestem zdania,że skoro w Ezechiela tak się tłumaczy ten zwrot to tłumaczenie go w Izajasza w ten sam sposób jest równie poprawne.

-----------------------------------------------------------------------------
 *** Ciekawostka
  Frazę אֵל גִּבּוֹר można przetłumaczyć jako - Mocarny Bohater
Izaak Cylkow znawca języka hebrajskiego i polskiego, przetłumaczył ten werset w następujący sposób : 
 "Bo dziecię narodziło się nam, chłopię dane nam zostało, a złożoną jest władza na ramieniu jego, i nazwą imię jego: znamienitym radcą, boskim bohaterem, patriarchą wiecznym, księciem pokoju"  .

Jakże różnie brzmią te słowa do znanych nam chrześcijańskich przekładów,które zostały wypaczone.

niedziela, 28 sierpnia 2011

Czy Jezus to Michał ?

Świadkowie Jehowy i niektóre inne wyznania uczą,że Jezus będąc w niebie był Michałem[Archaniołem].Kiedyś w to wierzyłem bez żadnych wątpliwości,ale jak to u mnie bywa,czytam Pismo i niekiedy coś zwróci moją uwagę i zacznę wątpić w swoje zrozumienie,tak było i tym razem,ale to z powodu forum i ludzi,którzy rzucili na te nauki trochę innego światła.Obecnie jednak po studium Pisma uważam,że Jezus to rzeczywiście Michał,był pierwszym stworzeniem Boga,doskonałym Archaniołem,najwyższym zaraz po Ojcu.Wszyscy Aniołowie byli i są Mu nadal oddani/posłuszni.
Skoro napisałem,że doszedłem do tego wniosku po lekturze Pisma Świętego to zacznijmy ową lekturę.

Dan 12:1,2
W owym czasie powstanie Michał, wielki książę, opiekun synów twojego narodu. Będzie to czas ucisku, jakiego nie było, odkąd naród istnieje, aż do tego czasu. W tym czasie zostanie oswobodzony twój naród, wszyscy, którzy się znajdą wpisani w księdze.
Wielu śpiących w prochu ziemi obudzi się: jedni do życia wiecznego, inni ku hańbie i wiekuistej zgrozie.
W tym czasie gdy powstanie Michał oswobodzony zostanie twój naród,o czym to mówi?Nie wydaje mi się by to wymagało komentarza.
słowo powstanie często odnosi się do objęcia władzy:

Mic 5:3 I powstanie, i będzie rządził w mocy Jahwe

Jeżeli powstanie Michał czyli obejmie władzę to 'Wielu śpiących w prochu ziemi obudzi się'
czyli zmartwychwstanie.

1Ts 4:16
że na dany znak, na głos archanioła i dźwięk trąby Bożej, sam Pan zstąpi z nieba, a zmarli w Chrystusie powstaną pierwsi.
Jan 5:28,29
Nie dziwcie się temu, bo zbliża się godzina, w której wszyscy spoczywający w grobach usłyszą Jego głos.[Chrystusa]
Wtedy ci, którzy dobrze czynili, wyjdą, aby zmartwychwstać i żyć, a ci, którzy źle postępowali, aby zmartwychwstać [i iść] na potępienie.

1. Michał powstanie i nastąpi zmartwychwstanie. (Dan 12:1,2)
2.Jezus zstąpi na głos archanioła i nastąpi zmartwychwstanie. (1 Tes 4:16)
3.Na głos Jezusa następuje zmartwychwstanie. (Jan 5:28,29)

Czyli ile zmartwychwstań trzy ?

a jeśli JEDNO, to archanioł Michał z głosem archanielskim musi być Jezusem i na głos archanielski Jezusa następuje zmartwychwstanie.

 Kolejne ciekawe wersety:
Hebrajczyków 1:4: On [Jezus] o tyle stał się wyższym od aniołów, o ile odziedziczył wyższe od nich imię

Jezus stał się wyższym od Aniołów o tyle o ile odziedziczył od nich wyższe imię,czy nie przypadkiem o tym tu czytamy ? Ja uważam,że jak najbardziej tak,o tym tu czytamy.Czyli Jezus jest wyższy od Aniołów a właściwie to STAŁ SIĘ od nich wyższy.

Filip. 2:8-I postawą znaleziony jako człowiek, sam się poniżył, będąc posłusznym aż do śmierci, a to śmierci krzyżowej.
9. Dlatego też Bóg nader go wywyższył i darował mu imię, które jest nad wszystkie imię;
(BG)
Teraz zestawmy ze sobą te dwa wersety

-Bóg nader go wywyższył i darował mu imię
oraz
- o ile odziedziczył wyższe od nich imię

sobota, 27 sierpnia 2011

Czy Jezus jest Bogiem Wszechmocnym/Jak JHWH.

Zacznę najpierw od tego,że Nie używam formy imienia Bożego Jehowa/Jahwe czy innych używam Tetragramatonu JHWH ponieważ nie jestem pewny jak należy wymawiać to imię.Nie wierzę w Trójcę Świętą.[NIE JESTEM ŚWIADKIEM JEHOWY,chciałbym by każdy o tym wiedział,choć w wielu kwestiach się z nimi zgadzam to w wielu kwestiach moje wierzenia są różne od ich wierzeń]

Temat ten chcę poświęcić mojemu poznaniu osoby Jehoszua ha Meszijah [pl.Jezus].Osobiście i na podstawie Biblii wierzę,że Jezus to Syn Boży,Syn Boga Wszechmocnego,Najwyższego.Nie jest mu równy ani współistotny,nie jest też tym samym Bogiem,jest odębną istotą,istotą niższą i poddaną Ojcu.

Podam kilka wersetów i wytłumaczeń,które uznaje za prawidłową wykładnie Biblii.

1. Gdyby Jezus był wszechmocnym Bogiem,nie musiałby oddawać swojej władzy Ojcu,ponieważ jest mu równy.Jednak jest inaczej,Jezus odda władzę królewską Bogu.

1 Kor. 15:24-Potem nastanie koniec, gdy odda władzę królewską Bogu Ojcu, gdy zniszczy wszelką zwierzchność oraz wszelką władzę i moc.
(BW)

2. Jezus nie jest też wszechwiedzący:

Mar. 13:32-Ale o tym dniu i godzinie nikt nie wie: ani aniołowie w niebie, ani Syn, tylko Ojciec.
(BW)


Czy ten werset nie świadczy o tym,że Jezus jest niższy od Boga ? Ja uważam,że tak i dlatego o tym teraz pisze.

3.Jezus jest nazywany POCZĄTKIEM STWORZENIA BOŻEGO,to tak jak ja bym stwarzał rysunki i powiedział-"Ten rysunek jest 'POCZĄTKIEM MOJEGO STWORZENIA'

Obj. 3:14-A do anioła zboru w Laodycei napisz: To mówi Ten, który jest Amen, świadek wierny i prawdziwy, początek stworzenia Bożego:
(BW)
[W jednym z kolejnych postów postaram się napisać coś o tym,że Jezus nie istniał od zawsze,że jednak został On stworzony]


4.Jezus,Bóg wszechmocny nie mógłby być sługą a jednak nim jest:

Dz.Ap. 3:26-Wam to Bóg najpierw, wzbudziwszy Syna swego, posłał go, aby wam błogosławił, odwracając każdego z was od złości waszych.
(BW)

Użyte tu słowo SYNA,jest błędem w tłumaczeniu a wręcz manipulacją,gdyż słowo tu użyte to: παῖδα [paida]oznaczające SŁUGĘ,CHŁOPCA,MŁODZIEŃCA, Użyto tego słowa 5 razy w Nowym Testamencie również w Dziejach Apostolskich 3:13 gdzie też oddać należy je jako Sługa.Słowa παῖδα w żadnym wypadku nie należy tłumaczyć na Syn,jest to karygodny błąd.
Prawidłowy przekład Tego wersetu brzmi: 
Dz.Ap. 3:26-Wskrzesiwszy swego Sługę, Bóg najpierw posłał go do was, aby wam błogosławił, odwracając każdego z was od waszych niegodziwych czynów”.

5. I najważniejsze na koniec,Ojciec jest większy od Syna.Tak samo jak w życiu,jest starszy,jest silniejszy,jest mądrzejszy.

Jan. 10:29-Ojciec mój, który mi je dał, jest większy nad wszystkich i nikt nie może wydrzeć ich z ręki Ojca.
(BW)
Jan. 14:28-Słyszeliście, że powiedziałem wam: Odchodzę i przychodzę do was. Gdybyście mnie miłowali, tobyście się radowali, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest niż Ja.
(BW)

Wielu Ludzi sprzecza się i mówi"Ale Jezus jest nazwany w Biblii Bogiem"odpowiadam wtedy"Dobrze,ale Aniołowie także,Mojżesz również został nazwany Bogiem,królowie i inni ludzie też,sam szatan nazywany jest bogiem.Czy w takim razie są oni Bogami Wszechmocnymi,takim jak JHWH?"

Dz.Ap. 14:11-A gdy ujrzał tłum, co Paweł uczynił, zaczął wołać, mówiąc po likaońsku: Bogowie w ludzkiej postaci zstąpili do nas.
(BW)
Ps. 82:1-Psalm Asafowy. Bóg wstaje w zgromadzeniu Bożym, Pośród bogów sprawuje sąd.
(BW)
Dz.Ap. 12:22-Lud zaś wołał: Boży to głos, a nie ludzki. [Mowa tu o Herodzie]
(BW)
Czy te wersety potwierdzają,że te osoby,istoty są Bogami Wszechmocnymi? Ja mam jednego Boga,nie mam ich 100 czy 200 bo nie jestem Poganinem.Gdybym był politeistą,to mógłbym powiedzieć o tak to są bogowie ale mniejsi od JHWH,ale nie powiem tego bo jestem monoteistą i mam Jedynego Boga i Wierzę,że ten Bóg ma swojego Syna,który nie jest mu równy.