Pokazywanie postów oznaczonych etykietą bóstwo. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą bóstwo. Pokaż wszystkie posty

niedziela, 15 lipca 2012

El Gibbor

 Od zawsze mnie ciekawiło to sformułowanie "El Gibbor" bo spotkałem sie przede wszystkim z tłumaczeniem "Bóg mocny"

Izaj. 9:6
6.
Albowiem dziecię narodziło się nam, a syn dany jest nam; i będzie panowanie na ramieniu jego, a nazwią imię jego: Dziwny, Radny, Bóg mocny, Ojciec wieczności, Książę pokoju;
(BG)

To był w jakiś sposób dla mnie problem ale dziś czytając interlinie natknąłem się na coś [dla mnie] niesamowitego.
Takie samo wyrażenie tylko odnośnie ludzi [w liczbie mnogiej] znajduje się w Księdze Ezechiela 32:21
Ezech. 32:21
21.
Mówić do niego będą najmocniejsi z mocarzów z pośrodku grobu z pomocnikami jego, którzy tam zstąpiwszy, leżą z nieobrzezańcami pobitymi mieczem.
(BG)
Ezech. 32:21
21.
I odezwą się do niego z krainy umarłych najwięksi bohaterowie: Zejdźcie, ty i twoi pomocnicy, i leżcie wśród nieobrzezanych, pobitych mieczem.
(BW)
Ez 32:21
21.
Wtedy powiedzą do niego mocarni bohaterowie ze środka Szeolu: razem ze swymi pomocnikami zstępują do dołu i będą leżeć wśród nieobrzezanych, razem z tymi, których miecz pobije.
(BT)


Teraz interlinia tych dwóch miejsc
Księga Ezechiela
Księga Izajasza
 
  Dlaczego w Ezechiela nie przetłumaczono tego zwrotu w liczbie mnogiej na "Mocni Bogowie" skoro w Izajasza tak się tłumaczy ?
Albo,dlaczego w Izajasza nie powiedziano o Jezusie "Najmocniejszy z Mocarzy" "Największy Bohater" "Mocarny Bohater" ?
   Jestem zdania,że skoro w Ezechiela tak się tłumaczy ten zwrot to tłumaczenie go w Izajasza w ten sam sposób jest równie poprawne.

-----------------------------------------------------------------------------
 *** Ciekawostka
  Frazę אֵל גִּבּוֹר można przetłumaczyć jako - Mocarny Bohater
Izaak Cylkow znawca języka hebrajskiego i polskiego, przetłumaczył ten werset w następujący sposób : 
 "Bo dziecię narodziło się nam, chłopię dane nam zostało, a złożoną jest władza na ramieniu jego, i nazwą imię jego: znamienitym radcą, boskim bohaterem, patriarchą wiecznym, księciem pokoju"  .

Jakże różnie brzmią te słowa do znanych nam chrześcijańskich przekładów,które zostały wypaczone.

niedziela, 28 sierpnia 2011

Czy Jezus to Michał ?

Świadkowie Jehowy i niektóre inne wyznania uczą,że Jezus będąc w niebie był Michałem[Archaniołem].Kiedyś w to wierzyłem bez żadnych wątpliwości,ale jak to u mnie bywa,czytam Pismo i niekiedy coś zwróci moją uwagę i zacznę wątpić w swoje zrozumienie,tak było i tym razem,ale to z powodu forum i ludzi,którzy rzucili na te nauki trochę innego światła.Obecnie jednak po studium Pisma uważam,że Jezus to rzeczywiście Michał,był pierwszym stworzeniem Boga,doskonałym Archaniołem,najwyższym zaraz po Ojcu.Wszyscy Aniołowie byli i są Mu nadal oddani/posłuszni.
Skoro napisałem,że doszedłem do tego wniosku po lekturze Pisma Świętego to zacznijmy ową lekturę.

Dan 12:1,2
W owym czasie powstanie Michał, wielki książę, opiekun synów twojego narodu. Będzie to czas ucisku, jakiego nie było, odkąd naród istnieje, aż do tego czasu. W tym czasie zostanie oswobodzony twój naród, wszyscy, którzy się znajdą wpisani w księdze.
Wielu śpiących w prochu ziemi obudzi się: jedni do życia wiecznego, inni ku hańbie i wiekuistej zgrozie.
W tym czasie gdy powstanie Michał oswobodzony zostanie twój naród,o czym to mówi?Nie wydaje mi się by to wymagało komentarza.
słowo powstanie często odnosi się do objęcia władzy:

Mic 5:3 I powstanie, i będzie rządził w mocy Jahwe

Jeżeli powstanie Michał czyli obejmie władzę to 'Wielu śpiących w prochu ziemi obudzi się'
czyli zmartwychwstanie.

1Ts 4:16
że na dany znak, na głos archanioła i dźwięk trąby Bożej, sam Pan zstąpi z nieba, a zmarli w Chrystusie powstaną pierwsi.
Jan 5:28,29
Nie dziwcie się temu, bo zbliża się godzina, w której wszyscy spoczywający w grobach usłyszą Jego głos.[Chrystusa]
Wtedy ci, którzy dobrze czynili, wyjdą, aby zmartwychwstać i żyć, a ci, którzy źle postępowali, aby zmartwychwstać [i iść] na potępienie.

1. Michał powstanie i nastąpi zmartwychwstanie. (Dan 12:1,2)
2.Jezus zstąpi na głos archanioła i nastąpi zmartwychwstanie. (1 Tes 4:16)
3.Na głos Jezusa następuje zmartwychwstanie. (Jan 5:28,29)

Czyli ile zmartwychwstań trzy ?

a jeśli JEDNO, to archanioł Michał z głosem archanielskim musi być Jezusem i na głos archanielski Jezusa następuje zmartwychwstanie.

 Kolejne ciekawe wersety:
Hebrajczyków 1:4: On [Jezus] o tyle stał się wyższym od aniołów, o ile odziedziczył wyższe od nich imię

Jezus stał się wyższym od Aniołów o tyle o ile odziedziczył od nich wyższe imię,czy nie przypadkiem o tym tu czytamy ? Ja uważam,że jak najbardziej tak,o tym tu czytamy.Czyli Jezus jest wyższy od Aniołów a właściwie to STAŁ SIĘ od nich wyższy.

Filip. 2:8-I postawą znaleziony jako człowiek, sam się poniżył, będąc posłusznym aż do śmierci, a to śmierci krzyżowej.
9. Dlatego też Bóg nader go wywyższył i darował mu imię, które jest nad wszystkie imię;
(BG)
Teraz zestawmy ze sobą te dwa wersety

-Bóg nader go wywyższył i darował mu imię
oraz
- o ile odziedziczył wyższe od nich imię

1 Sam 28:11-20

Tak mnie jakoś wzięło przy przeglądaniu sieci by porozmawiać o tej scenie.
Jest to historia kiedy to Saul poszedł do wieszczki by ta wezwała mu Samuela[który był martwy]
Wiele Kościołów/Organizacji religijnych wierzy,że wywołaną istotą był nie kto inny jak sam Samuel.Przytoczę teraz ten werset i podkreślę/pogrubię w nim kluczowe słowa,do wyjaśnienia tej kontrowersyjnej części Biblii.

1 Sam. 28:11-Rzekła kobieta: Kogo mam ci wywołać? I rzekł: Samuela mi wywołaj.
12. Gdy ta kobieta ujrzała Samuela krzyknęła wielkim głosem i rzekła do Saula: Dlaczego mnie oszukałeś? Wszak ty jesteś Saul!
13. I rzekł do niej król: Nie bój się. Lecz co widzisz? Kobieta odrzekła Saulowi: Widzę nadludzką istotę wychodzącą z ziemi.
14. I rzekł do niej: Jaki wygląd jej? I rzekła: Starzec to, który wychodzi otulony w płaszcz. I poznał Saul, że to Samuel, i pochylił się twarzą ku ziemi, i oddał pokłon.
15. Samuel zaś rzekł do Saula: Czemu mnie niepokoisz, każąc mi przyjść? A Saul rzekł: Jestem w ciężkiej niedoli, Filistyńczycy wojują ze mną, a Bóg odstąpił ode mnie i już nie daje mi odpowiedzi ani przez proroków, ani przez sny; przywołałem więc ciebie, abyś mi oznajmił, co mam czynić.
16. I rzekł Samuel: Dlaczego tedy pytasz mnie, skoro Pan odstąpił od ciebie i stał się twoim wrogiem?
17. Pan uczynił ci, jak zapowiedział przeze mnie: Pan wydarł władzę królewską z twojej ręki i dał ją innemu, Dawidowi.
18. Ponieważ nie usłuchałeś głosu Pańskiego i nie wywarłeś zapalczywego gniewu Pana na Amaleku, dlatego uczynił ci to Pan w dniu dzisiejszym.
19. Nadto wyda Pan Izraela wraz z tobą w ręce Filistyńczyków i jutro będziesz ty i twoi synowie ze mną. Również i obóz izraelski wyda Pan w ręce Filistyńczyków.
20. I zaraz padł Saul jak długi na ziemię, gdyż przeraził się bardzo z powodu słów Samuela; opadł też zupełnie z sił, gdyż już cały dzień i całą noc nic nie jadł.
(BW)

Najważniejszym tekstem,który pozwoli nam wyjaśnić kwestię tych wersetów jest werset 13  I rzekł do niej król: Nie bój się. Lecz co widzisz? Kobieta odrzekła Saulowi: Widzę nadludzką istotę wychodzącą z ziemi.
Użyto tu słowa אֱלֹהִים [Elohim],czyli hebrajskiego Bóg/bóg/boski/potężny,sanktuarium/boska istota...etc.
Należy sobie zadać pytanie,czy Samuel był bogiem ? albo boską istotą? Ja uważam,że nie,choć narrator mówi nam,że był to Samuel nie musi wcale to tego oznaczać,Biblia tłumaczy się sama w Piśmie czytamy,że umarli[a taki był Samuel]

Kaznodziei Salomona 9:5 ponieważ żyjący wiedzą, że umrą, a zmarli niczego zgoła nie wiedzą, zapłaty też więcej już żadnej nie mają, bo pamięć o nich idzie w zapomnienie. 
Job. 14:21 Jego dzieci zdobywają szacunek - lecz on o tym nie wie; gdy żyją w poniżeniu, on na to nie zważa.
Job. 7:9-Jak obłok się rozchodzi i znika, tak nie wraca ten, kto zstąpił do krainy umarłych.
10. Nigdy już nie wróci do swego domu, a miejsce jego zamieszkania nie wie już nic o nim.

Hioba 7:9
To według mnie NAJDOBITNIEJSZY werset mówiący o tym,że człowiek po śmierci nie może wrócić z krainy umarłych,jak wiemy Samuel w tej krainie się znajdował ponieważ pisze[wyszedł z ziemi] kraina ta jest utożsamiana z grobem,szeol to grób.Nikt nigdy stamtąd nie wrócił,dlaczego to miałby być wyjątek ? Bóg nie robi wyjątków,gdyby takowy zrobił tekst z księgi Hioba byłby kłamstwem.Jak wiemy kłamstwem nie jest.
Należy sobie teraz zadać pytanie;"Kto w takim razie został wywołany przez Wieszczkę?" Zacytuję specjalnie dla Katolików,którzy uważają,że to był Samuel teksty "Ojców Kościoła" bo się z nimi zgadzam.
"Wróżka nie wywołała Samuela, bo było to niemożliwe, a ten, który wyszedł, nie mówił prawdy. Zastanów się, kto to był i jaka moc sprawiła, ze wyszedł" (Orygenes Kom.Sam. fr.14) 
 
"Była to jakaś zjawa i wyobrażenie złudne, wywołane sztuczkami diabelskimi. Pismo św. dlatego ją nazywa imieniem Samuela, ponieważ takie widziadła, zwykło si nazywać imionami tych rzeczy, których są obrazami" (Augustyn Do Symplincjana 2/3.2)
 
„Wróżka, poprzez widmo Samuela mówi do Saula” (Hieronim/Kom.Mat) 

Sam Bóg zabronił zwracać się do umarłych:Bo wiedział,że nie zwracamy się do tych ludzi a do demonów!Istot,które żyją i zwodzą ludzi...
3 Moj. 19:31-Nie będziecie się zwracać do wywoływaczy duchów ani do wróżbitów. Nie wypytujcie ich, bo staniecie się przez nich nieczystymi; Ja, Pan, jestem Bogiem waszym.
(BW) 

W Takim wypadku Ja wierzę,że nie był to Samuel a Demon/bóg/boska istota na co wskazuje hebrajskie słowo ELOHIM.